סובבוני להט אש בוערת
פרק #27 - המשך המאבק להישרדות

צבי כץ
שבת 4 למאי, 2019 · דקת קריאה
גם המאבק להישרדות שניהלו תושבי הגטו מיום ליום ומשעה לשעה, כנגד ההשמדה האיטית והמכוונת ע"י יצירת תנאי חיים בלתי אפשריים, הייתה למעשה פעולת התנגדות לכל דבר. רובנו היינו גוועים ברעב ובקור, אלמלא תושייתם והסתכנותם של העובדים בעיר, שבסכנת נפשות, ולא מעטים שלמו על כך בחייהם ולפעמים בחיי משפחותיהם, השיגו והבריחו לגטו מזון ועצי הסקה. אולם היה גם נתיב הברחה נוסף, לא פחות ואולי אפילו יותר חשוב.

לא יאומן, אבל בגטו אפשר היה לקנות לחם שנאפה בחשאי במאפיות מאולתרות. אמנם אמרו שעל הלחם הזה לא מברכים "המוציא לחם מהארץ..." אלא "שהכל נהיה בדברו..." מרוב המים שהכיל, בכל זאת היה זה לחם של ממש טרי וטעים. הדבר התאפשר מאחר שהיו תושבי גטו, זריזים ונועזים, שפיתחו מסחר חליפין ישיר דרך הגדר והכניסו לגטו עגלות שלמות של קמח, שממנו אפו כאמור את הלחם. הכנסת המזון ע"י החוזרים מהעיר, ולא כל שכן המסחר דרך הגדר, היו כמובן אסורות אך התאפשרו בעיקר ע"י שיחוד השומרים הליטאים, דבר שנעשה בתיווכם של השוטרים היהודיים, שפיתחו איתם קשרים מיוחדים.

גם המאמצים להציל מקצת ילדים ותינוקות ע"י הברחתם מהגטו לידי ליטאים שהיו מוכנים לקבלם, מתוך מניעים שונים, הייתה פעולת התנגדות כנגד ההשמדה הטוטלית ונעשתה אף היא בחירוף נפש.

בדיעבד ידועה שחלק מילדים אלו אכן ניצלו והוחזרו להוריהם או לקרובים וגואלים, אך היו גם מקרים, שנמסרו לשלטונות ונספו.

ראו גם בספר האוטוביוגרפי של שלום אילתי (קפלן) "לחצות את הנהר", בהוצאת יד ושם:

לפרק הבא לפרק הקודם לעמוד הראשי ולתוכן העניינים

נכתב על ידי
צבי כץ
היה הראשון לפרגן
הדף נקרא 41 פעם
רוצה להגיב? התחבר