סובבוני להט אש בוערת
פרק #21 - תעודות בעלי המלאכה של יורדן

צבי כץ
שבת 4 למאי, 2019 · דקת קריאה
מיד אחרי זה הכתה את הגטו הודעה מבהילה ביותר. יורדן, הממונה על הגטו מטעם השלטונות הביא לאלטסטנראט 5000 תעודות, המעידות שנושאיהם הם בעלי מלאכה וציווה לחלקם ביניהם. בגטו היו באותו זמן כ-30000 בני אדם ולאחר רצח האקדמאים לא היה צורך בדמיון רב כדאי לשער את משמעות הדבר. הדעה הכללית הייתה, שמדובר בעצם "בתעודת חיים" ומי שלא יקבל אותה נדון ככל הנראה למיתה.

בתחילה לא רצה האלטסטנרט לחלק את התעודות, ובזה בעצם לקבוע מי לחיים ומי למוות, אבל בעלי המלאכה דרשו את החלוקה בטענה שאין לאלטסטנרט הזכות לשלול מהם את הסיכוי לחיים. המצב דמה לאוניה השוקעת למצולות, שעל סיפונה נמצאים 30000 נוסעים אך לרשותם עומדים סירות הצלה ל-5000 איש בלבד. בגטו השתררה פאניקה, התושבים צרו על בנין האלטסטנרט ודרשו לעצמם ומשפחותיהם את תעודות החיים.

בגילי לא היה לי כל סיכוי לקבל תעודה. הייתי שוב בווילקיה, אך הפעם שום ספינה מושיעה לא נראתה באופק. חשתי מועקה מרה ומקוממת והפכתי בדעתי היכן אוכל להסתתר בבוא הזמן.*

* בהמשך הופעלה על ה - SS, ששאפה להשמיד כמה שיותר יהודים, לחצים מטעם הפיקוד האזרחי והצבא הגרמני, שהיו זקוקים להרבה יותר עובדי כפייה למאמץ המלחמה הכולל מאשר ה-5000, (כמו למשל להרחבתו ובנייתו של שדה התעופה שהוא בלבד הצריך אלפי ידיים עובדות, בשתי משמרות ועוד עבודות פרך שהליטאים לא מיהרו "להתנדב" להם) דבר שנשא לבסוף פרי.

עדות ישירה לכך נמצאת בדו"ח המצוטט לעיל של Karl Jaeger מ- 1 לדצמבר 1941. להלן תרגום קטע רלבנטי: "אני יכול כיום לקבוע, שהמטרה לפתור את בעיית היהודים בליטא הושגה ע"י ה-EK 3. בליטא אין יותר יהודים, חוץ מהיהודים העובדים כולל משפחותיהם והם: בשאולן כ-4500 , ב-קאונס- 15,000 , בווילנה - 15,000, אותם גם רציתי לחסל, אולם זה גרם לפתיחת מאבק נמרץ מצד השלטונות האזרחיים ושל הצבא, דבר שהביא להוראה: אסור לירות ביהודים האלה ובמשפחותיהם. (הדגשה שלי)

לפרק הבא לפרק הקודם לעמוד הראשי ולתוכן העניינים

נכתב על ידי
צבי כץ
היה הראשון לפרגן
הדף נקרא 50 פעם
רוצה להגיב? התחבר